Plakat obrazujący tekst

W lutym br. afrykański pomór świń wykryto u pierwszych trzech dzików w powiecie leszczyńskim. W 2022 r. ASF potwierdzono u 160 sztuk.

Rok 2022 był najtrudniejszy dla hodowców trzody chlewnej w powiecie leszczyńskim. Afrykański pomór świń wykryto w aż trzech gospodarstwach, a liczba zakażonych padłych dzików była najwyższa w Wielkopolsce – 160 na 316 w województwie.

U odstrzelonego 9 lutego br. w okolicach Osiecznej dzika wykryto ASF i był to pierwszy w powiecie leszczyńskim, przypadek zakażenia w 2023 r.  Kolejne dwa stwierdzono u padłych zwierząt w okolicach Przybyszewa w gminie Święciechowa.

W związku z bardzo dużym zagrożeniem rozprzestrzeniania się ASF wśród dzików oraz stwierdzeniem ognisk ASF w trzech gospodarstwach, decyzją Komisji Europejskiej gmina Wijewo znajduje się w strefie II (czerwonej, objętej ograniczeniami), a pozostałe gminy powiatu leszczyńskiego - w strefie III (niebieskiej, obszar zagrożenia).

Apelujemy o stosowanie zasad bioasekuracji w gospodarstwach rolnych, co pozwoli uniknąć zawleczenia do nich wirusa ASF.