Sesja Rady Powiatu Leszczyńskiego

Rada Powiatu Leszczyńskiego na LXIV sesji przegłosowała 12 uchwał, w tym o 12 mln zł zwiększyła tegoroczny budżet samorządu.

Radni znacząco zwiększyli tegoroczny budżet powiatu. Dochody wzrosły o  5.120.450 zł, do wysokości 70.444.218 zł. Wydatki natomiast zwiększyły się o 12.004.381 zł, do wysokości 87.449.251 zł. Na tegoroczne inwestycje powiat leszczyński przeznaczy 38.727.752 zł,  zł, czyli 44 proc. budżetu.

Do budżetu powiatu wprowadzone zostały nowe inwestycje, z których największa to dofinansowana z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg rozbudowa drogi powiatowej od drogi krajowej nr 12 do Pawłowic (9.050.000 zł). Pozostałe nowe inwestycje to: przebudowa drogi powiatowej - ul. Lotniczej w Strzyżewicach (700.000 zł), budowa chodnika wzdłuż części obwodnicy Święciechowy (300.000 zł), budowa chodnika przy drodze powiatowej Gołanice - Krzycko Małe (500.000 zł) i projekt przebudowy drogi powiatowej Krzyżowiec - Zbarzewo - granica powiatów leszczyńskiego i wschowskiego (100.000 zł).

Rada powiatu zgodziła się na złożenie wniosku o dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków renowacji oficyn oraz filarów bramowych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Rydzynie wraz z budową systemu zabezpieczającego obiekt przed wilgocią (szacunkowy koszt prac to 3,5 mln zł, dofinansowanie do 98 proc.)

Radni m.in. podzieli także środki otrzymane z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2023 r. na rehabilitację społeczna i zawodową oraz zmienili uchwały w sprawie zasad udzielania dotacji spółkom wodnym. Ponadto radni zapoznali się z corocznymi sprawozdaniami z działalności policji, straży pożarnej, sanepidu, inspekcji weterynaryjnej, Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Lesznie. Przyjęli także sprawozdania z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Miasta Leszna i Powiatu Leszczyńskiego oraz komisji stałych rady powiatu.