Uczczono 77 rocznicę publicznej egzekucji na pl. Kościuszki w Lesznie. W 1939 r. hitlerowcy pod murami aresztu śledczego rozstrzelali 20 leszczyniaków. Hołd zamordowanym oddały władze miasta i powiatu oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy.

18 października 1939 r. rozpoczęto w Lesznie i powiecie masowe aresztowania. Zatrzymano ponad sto osób, głównie znanych działaczy publicznych, w tym członków Stronnictwa Narodowego, Związku Zachodniego, Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, bractw kurkowych, urzędników miejskich i powiatowych, powstańców wielkopolskich, harcerzy. Aresztowania miały wyraźny charakter polityczny i odbywały się według gotowej listy proskrypcyjnej.

Sąd doraźny policji bezpieczeństwa skazał na śmierć 20 Polaków. Egzekucji dokonano pod murem aresztu śledczego w Lesznie. Zostali pochowani w zbiorowej mogile przy cmentarzu parafialnym - dziś przy Alei 21 Października, upamiętniającej dokonanie zbrodni na Polakach.

W 77 rocznicę egzekucji hołd ofiarom złożyły m.in. rodziny zamordowanych, władze samorządowe, państwowe, służby mundurowe, młodzież i mieszkańcy.

{gallery}2016/artykuly/Leszno_pl.Kosciuszki_21_10_2016,width=250,height=250,resize_images=1,width_image=800,height_image=600{/gallery}