Podpisanie umowy o utworzeniu Klastra Energii "Klaster Leszczyński"

W Starostwie Powiatowym w Lesznie podpisana została umowa o utworzeniu Klastra Energii "Klaster Leszczyński".

Zgodnie z uchwałą Rady Powiatu Leszczyńskiego samorząd rozpoczął działania zmierzające do walki z niską emisją pyłów i szkodliwych gazów, a także wspierające rozwój odnawialnych źródeł energii na potrzeby własne, mieszkańców oraz lokalnych przedsiębiorców.

Ideą utworzonego Klastra Energii jest dążenie do wytwarzania i dystrybucji w jego ramach i na obszarze jego funkcjonowania energii elektrycznej i cieplnej na potrzeby jego członków. Instrumentami do osiągnięcia tego celu będą np. farmy fotowoltaiczne na terenie powiatu, a także mikroinstalacje na budynkach użyteczności publicznej.

Wraz z rozwojem odnawialnych źródeł energii członkowie klastra będą mogli skorzystać ze zmniejszonych opłat za energię elektryczną. Utworzenie klastra stworzy możliwość wnioskowania o dofinansowanie oraz zwiększy szanse na jego pozyskanie. Istnienie klastra i bycie jego członkiem zapewni lepszą pozycję w rankingu aplikujących wnioskodawców.

W skład Rady Założycielskiej Klastra Energii „Klaster Leszczyński” weszły: gmina Rydzyna, powiat leszczyński oraz spółka Cluster Energy Partners z Warszawy. Umowę podpisali: starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak, wicestarosta Maciej Wiśniewski, burmistrz miasta i gminy Rydzyna Kornel Malcherek, skarbnik miasta i gminy Rydzyna Wojciech Antoniak oraz prezes Cluster Energy Partners Karol Pawlak.