Starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak i kierownik ŚDS w Kąkolewie Agnieszka Demska - Chudy

Prowadzony przez powiat leszczyński Środowiskowy Dom Samopomocy w Kąkolewie obchodził swe 10-lecie. Dla zaproszonych na zorganizowany w Osiecznej jubileusz gości podopieczni placówki przygotowali koncert i film o ich codziennym życiu.

23 kwietnia 2013 r. , po kilkuletnich przygotowaniach, kupnie i adaptacji dawnego budynku szkolnego na potrzeby placówki pomocy społecznej dla osób niepełnosprawnych i uzyskaniu dotacji z budżetu państwa na jej prowadzenie uroczyście otwarto w Kąkolewie Środowiskowy Dom Samopomocy.

Podopiecznymi ŚDS w Kąkolewie jest 30 osób z niepełnosprawnością intelektualną i trudnościami zdrowia psychicznego. To mieszkańcy powiatu leszczyńskiego i Leszna, dowożeni na zajęcia w placówce. Przez 10 lat działalności z różnych form pomocy ŚDS skorzystały 63 osoby. Przez pierwszy rok placówką kierowała Elżbieta Gazda, do dziś placówkę prowadzi Agnieszka Demska - Chudy.

ŚDS w Kąkolewie świadczy usługi związane z podtrzymywaniem i rozwijaniem umiejętności niezbędnych do samodzielnego, aktywnego życia osób z zaburzeniami psychicznymi.  Prowadzone są tam wielorakie zajęcia terapeutyczne, treningi, rehabilitacja, a także aktywizacja zawodowa i zajęcia edukacyjne. Podopieczni korzystają z opieki i leczenia psychiatrycznego. Placówka współpracuje z podobnymi w regionie, co owocuje m.in. imprezami integracyjnymi, np. przeglądem tanecznym w Kąkolewie.

W jubileuszu w Centrum Kultury i Bibliotece w Osiecznej – wśród wielu zaproszonych gości: rodzin podopiecznych, samorządowców gmin powiatu leszczyńskiego, szefów zaprzyjaźnionych placówek pomocy społecznej  – były władze powiatu leszczyńskiego: starosta Jarosław Wawrzyniak, wicestarosta Maciej Wiśniewski oraz radni.

fot. J.Kuik leszno24.pl