Plakat obrazujący tekst

W 2023 r. afrykański pomór świń w powiecie leszczyńskim wykryto u 18 padłych dzików. W 2022 r. ASF potwierdzono u 160 sztuk.

W Wielkopolsce w tym roku wykryto ASF u 139 dzików, z czego 18 w powiecie leszczyńskim.

W związku z bardzo dużym zagrożeniem rozprzestrzeniania się ASF wśród dzików oraz stwierdzeniem w 2022 r. ognisk ASF w trzech gospodarstwach rolnych w powiecie leszczyńskim, decyzją Komisji Europejskiej gmina Wijewo znajduje się w strefie II (czerwonej, objętej ograniczeniami), a pozostałe gminy powiatu leszczyńskiego - w strefie III (niebieskiej, obszar zagrożenia).

Apelujemy o stosowanie zasad bioasekuracji w gospodarstwach rolnych, co pozwoli uniknąć zawleczenia do nich wirusa ASF.