Samorządy powiatów leszczyńskiego i kościańskiego zawarły umowę, w ramach której chcą przebudować 28 km dróg, które mają połączyć przyszły węzeł Nietążkowo na S5 z drogą wojewódzką Wschowa – Wolsztyn w gminie Wijewo. Inwestycja szacowana jest na blisko 50 mln zł, większość pieniędzy ma stanowić dotacja z budżetu Unii Europejskiej.

To ma być największa inwestycja w historii powiatu leszczyńskiego. W styczniu br. samorządy powiatów leszczyńskiego i kościańskiego oraz gminy Wijewo, Włoszakowice i Śmigiel podpisały porozumienie intencyjne. Umowę partnerską podpisano we Włoszakowicach, obecni przy tym oprócz starostów i wicestarostów obu powiatów byli także wójtowie Wijewa i Włoszakowic oraz burmistrz Śmigla. Powiat leszczyński jako partner wiodący – przy współpracy z pozostałymi samorządami – przygotował i złożył wniosek o dofinansowanie projektu „Budowa i przebudowa drogi powiatowej nr 3903P na odcinku od drogi wojewódzkiej 305 do węzła drogi S- 5 – Nietążkowo”.

Samorządy liczą na pokrycie aż 75 proc. kosztów inwestycji z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Szacowana na blisko 50 mln zł inwestycja polegać będzie na przebudowie 21,5 km dróg od skrzyżowania z drogą wojewódzką Wschowa – Wolsztyn w okolicach Brenna, przez Brenno, Zaborówiec, Włoszakowice, Bukówiec Górny oraz na budowie 6,5 km nowej drogi do węzła Nietążkowo (w tym obwodnica Boguszyna) na budowanej obecnie drodze ekspresowej S5 Poznań – Wrocław.

foto Małgorzata Adamczewska