Plakat obrazujący tekst

Powiat leszczyński zajął drugie w Wielkopolsce i szóste miejsce w kraju wśród powiatów ziemskich w Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego. Opracowanie uwzględnia wyniki samorządów za 2022 rok.

Eksperci z Instytutu Studiów Wschodnich we współpracy z Katedrą Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu przygotowali Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego. Ranking został opracowany w podziale na pięć kategorii: gminy wiejskie, gminy miejsko-wiejskie, gminy miejskie, miasta na prawach powiatu i powiaty ziemskie. Przy ocenie kondycji finansowej jednostek samorządu terytorialnego uwzględniono wskaźniki z 2022 r.

W grupie 314 powiatów ziemskich w kraju pierwsze miejsce zajął powiat wrocławski, a powiat leszczyński awansował z miejsca ósmego (rok temu) na szóste. W Wielkopolsce zajął drugie miejsce, po kaliskim (rok temu był trzeci). Eksperci oceniali udział dochodów własnych w dochodach ogółem, relację nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem, udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem, obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń, udział środków europejskich w wydatkach ogółem - bez poręczeń, relację zobowiązań do dochodów ogółem, udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących.

O kolejności w rankingu decydował końcowy indeks sumujący poszczególne wskaźniki rankingu i obrazujący dystans, jaki dzieli każdy samorząd od lidera klasyfikacji.

Wyniki rankingu uwzględniające także pozycje gmin powiatu leszczyńskiego :

RankingFinansowySamorzaduTerytorialnego 2022