Uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej Piotrowi Stróżykowi, przedwojennemu kierownikowi szkoły w Garzynie

W Zespole Szkół w Garzynie w gminie Krzemieniewo odsłonięto tablicę upamiętniającą przedwojennego kierownika placówki Piotra Stróżyka, który w 1939 r. został rozstrzelany przez Niemców w lasach rydzyńskich.

Piotr Stróżyk urodził się w Pamiątkowie w 1895 r. W styczniu 1919 r. wstąpił jako ochotnik do wojska polskiego, brał czynny udział w Powstaniu Wielkopolskim. Potem pracował jako nauczyciel języka polskiego. Był kierownikiem szkoły w Lipnicy. W 1938 r. został przeniesiony do pracy w Garzynie, gdzie pełnił funkcję kierownika szkoły podstawowej. Na początku drugiej wojny światowej został aresztowany na ulicy w Garzynie, przewieziony do aresztu w Krzemieniewie, a następnie do więzienia w Lesznie, w którym był torturowany. Nocą w październiku 1939 r. został zabrany z celi i wywieziony wraz z innymi więźniami w nieznanym kierunku. Sąd Grodzki w Lesznie jako datę jego śmierci przyjął dzień 1 listopada 1939 r.

Podczas uroczystości w Garzynie postać Piotra Stróżyka przedstawili dyrektor Zespołu Szkół w Garzynie – radna powiatu leszczyńskiego – Irena Grobelna oraz starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak. W uroczystym odsłonięciu tablicy uczestniczył także wójt gminy Krzemieniewo Radosław Sobecki i potomkowie zamordowanego przez Niemców kierownika.

Fot. D.Marciniak leszno24.pl