Podpisanie umowy w sprawie dofinansowania Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych

Sześć samorządów z Leszczyńskiego Obszaru Funkcjonalnego podpisało porozumienie z marszałkiem województwa wielkopolskiego, dzięki któremu otrzyma 12 mln euro dotacji z budżetu Unii Europejskiej na inwestycje. W powiecie leszczyńskim m.in. będą to nowe ścieżki rowerowe.

Leszczyński Obszar Funkcjonalny tworzą miasto Leszno (lider), powiat leszczyński oraz gminy Lipno, Osieczna, Rydzyna i Święciechowa. Podobnie jak w latach 2014-2020, także w perspektywie finansowej funduszy unijnych na lata 2021-2027 utrzymane zostały mechanizmy instrumentów terytorialnych oraz koperty finansowe dla tego obszaru. W ramach regionalnego programu operacyjnego zaprojektowano instrument w formie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT), którego ideą jest współpraca samorządów na rzecz maksymalnego wykorzystania atutów samorządów i wspólnego rozwiązywania problemów. Dzięki temu zrealizowane zostaną projekty, których efekty wykraczają poza obszar pojedynczej gminy.

W powiecie leszczyńskim, m ramach podpisanej umowy z marszałkiem województwa wielkopolskiego Markiem Woźniakiem, planowana jest m.in. budowa kolejnych odcinków ścieżek rowerowych:  Leszno – Gronówko, Leszno – Kąkolewo, Święciechowa – Lasocice i Kłoda - Tarnowa Łąka