Starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak na uroczystości odsłonięcia pomnika gen. Józefa Hallera w Kąkolewie

Przed Zespołem Szkół w Kąkolewie odsłonięto pomnik gen. Józefa Hallera, dowódcy „Błękitnej Armii”.

Gen. Józef Haller dowodził utworzoną pod koniec I wojny światowej we Francji „Błękitną Armią”. 20 kwietnia 1919 r. jadący pociągiem do niepodległej Polski gen. Haller z żołnierzami zatrzymał się na stacji Kąkolewo, pierwszej po polskiej stronie granicy z Niemcami. W 2019 r. – w stulecie tego wydarzenia – z inicjatywy starosty leszczyńskiego Jarosława Wawrzyniaka na budynku nastawni kolejowej odsłonięto pamiątkową tablicę.

Odsłonięty przed Zespołem Szkół w Kąkolewie pomnik gen. Józefa Hallera to dar Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie. Podczas uroczystego odsłonięcia monumentu starosta Jarosław Wawrzyniak przedstawił historię powstania „Błękitnej Armii” i jej przyjazdu do Polski. W uroczystości uczestniczyli także radni powiatu leszczyńskiego, z przewodniczącym Janem Szkudlarczykiem na czele.

fot. J.Adamek elka.pl