W Lesznie i powiecie leszczyńskim w działaniach ratowniczo – gaśniczych czynnie uczestniczy ok. 2,5 tysiąca strażaków ochotników. W ciągu ostatnich pięciu lat brali udział w blisko sześciu tysiącach różnych zdarzeń.

Leszczyński oddział Związku Ochotniczych Straży Pożarnych tworzą oddział miejski (cztery jednostki), dwa miejsko-gminne (Osieczna – 8 jednostek, Rydzyna – 5) oraz pięć gminnych (Lipno – 8, Święciechowa – 9, Krzemieniewo – 13, Włoszakowice – 11, Wijewo – 5). Łącznie w 63 jednostkach, w tym w 13 wchodzących w skład Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego, działa prawie 3100 ochotników i ok. 440 kobiet.

- To prawdziwa leszczyńska armia pożarowych ochotników. Czynnych strażaków jest ok. 2,5 tysiąca, mamy też członków wspierających, honorowych i blisko pół tysiąca członków młodzieżowych drużyn pożarniczych – informuje Stanisław Wolniczak, prezes zarządu oddziału Związku OSP w Lesznie.

W czasie pięcioletniej kadencji związku ochotnicy uczestniczyli w blisko sześciu tysiącach różnych zdarzeń, w tym w gaszeniu ok. 1,3 tys. pożarów. Samorządy wsparły OSP w tym czasie kwotą blisko 4 mln zł. Trzy jednostki otrzymały nowe wozy bojowe, a dwie – sztandar. Za społeczną działalność różnymi medalami i odznakami uhonorowano ok. 480 ochotników.

- Strażacy nie stronią od życia społecznego na rzecz środowiska. Aktywizują się wszędzie tam, gdzie są potrzebni i nie przechodzą obok inwestycji wiejskich – deklaruje Stanisław Wolniczak.

Podczas zjazdu strażaków ochotników w Brennie prezesem zarządu oddziału Związku OSP na kolejną kadencję ponownie został Stanisław Wolniczak. Wiceprezesem wybrano Wojciecha Maćkowiaka i Henryka Siepaka, sekretarzem – Damiana Gorwę, a skarbnikiem – Arkadiusza Pawlaka.

{gallery}2016/artykuly/Brenno_zjazd_OSP_2016,width=250,height=250,resize_images=1,width_image=800,height_image=600{/gallery}