Powiat leszczyński, Międzyszkolny Klub Sportowy Real Astromal Leszno oraz gmina Włoszakowice rozpoczynają program „Ręczna jest OK”. W ramach popularyzacji tej dyscypliny sportu w styczniu 2017 r. we Włoszakowicach odbędzie się turniej o puchar starosty.

Pierwszoligowy Międzyszkolny Klub Sportowy Real Astromal Leszno w piłce ręcznej ma w swym składzie znacząca liczbę wychowanków - mieszkańców regionu leszczyńskiego. Cykl szkoleniowy dzieci i młodzieży oparty jest o klasy sportowe w Szkole Podstawowej nr 13 i Gimnazjum nr 7 w Lesznie, ale młodzi piłkarze ręczni trenują także m.in. w SPR GZK Włoszakowice.

Cztery lata temu utworzono w tej miejscowości sekcję piłki ręcznej chłopców, jednym z trenerów jest Hubert Szkudelski, piłkarz leszczyńskiego klubu. Chłopcy (od klasy czwartej podstawówki) trenują w hali sportowej we Włoszakowicach. Obecnie sekcja liczy ok. 70 zawodników. Oprócz systematycznych treningów i uczestnictwa w rozgrywkach organizowane są zajęcia pokazowe dla chłopców klas trzecich szkoły podstawowej. We wrześniu br. uruchomiona została mini akademia piłki ręcznej dla chłopców klas drugich podstawówki i młodszych.

Starostwo Powiatowe w Lesznie zostało koordynatorem specjalnie opracowanego programu „Ręczna jest OK”. Jednym z jego punktów będzie zorganizowanie turnieju piłki ręcznej uczniów klas czwartych szkół podstawowych o puchar Starosty Leszczyńskiego. Za przeprowadzenie zawodów odpowiedzialny jest MKS Real Astromal Leszno. Sponsorem i fundatorem pucharów będzie natomiast powiat leszczyński. Turniej zaplanowany został na 29 stycznia 2017 r. we Włoszakowicach. Aby sprawiedliwie wyłonić drużyny reprezentujące poszczególne gminy w turnieju finałowym wcześniej powinny odbyć się eliminacje gminne.