Eugeniusz Pacia

W wieku 95 lat zmarł Eugeniusz Pacia, pierwszy wojewoda leszczyński, poseł, wiceminister przemysłu spożywczego i skupu.

Urodzony w 1928 r. Eugeniusz Pacia w czasie II wojny światowej był żołnierzem Batalionów Chłopskich. Ukończył leśnictwo na Wyższej Szkole Rolniczej w Poznaniu, pracował m.in. w Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Poznaniu. W 1959 r. został działaczem Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego i pracował w Wojewódzkim Komitecie ZSL w Poznaniu.

Był wiceprezesem WK ZSL w Poznaniu i prezesem Wojewódzkiego Związku Kółek Rolniczych w Poznaniu. W latach 1972–1976 był posłem, a 1 czerwca 1975 r. - w wyniku nowego podziału administracyjnego kraju - został pierwszym wojewodą leszczyńskim. W latach 1978-81 był wiceministrem przemysłu spożywczego i skupu. Od lat 90-tych do śmierci był działaczem Polskiego Stronnictwa Ludowego. Był także prezesem Zarządu Okręgu Poznańskiego Związku Batalionów Chłopskich.

Zmarł w Poznaniu w wieku 95 lat.