Uczestnicy gali kończącej konkurs Konfrontacje 2023

Leszczyńskie Stowarzyszenie Twórców Kultury ogłosiło wyniki XLII Ogólnopolskiego Konkursu Literacko - Fotograficzno – Plastycznego Konfrontacje 2023. Organizacja jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie była tradycyjnie dofinansowane z budżetu powiatu leszczyńskiego.

Tradycyjnie w ratuszu w Lesznie odbyła się gala kończąca 42. Konfrontacje – Ogólnopolski Konkurs Literacko - Fotograficzno – Plastyczny.  Uczestniczyli w niej twórcy z całego kraju, aby odebrać dyplomy, katalogi i prace konkursowe.

Przewodniczący jury dr Ryszard Biberstajn we wstępie do katalogu napisał: „Twórczość to sfera, w której można znaleźć nie tylko azyl. Sztuka jest bowiem również narzędziem do podjęcia próby porządkowania. Dotyczy to zarówno działalności literackiej, jak i sztuk wizualnych. Słowo, kolor, linia, to te obszary, w jakich dokonuje się proces nazywania zwłaszcza emocji i relacji człowieka z jego otoczeniem. Jurorzy obecnej edycji „Konfrontacji” starali się dostrzec prace, które cechowały się nie tylko dobrym warsztatem twórczym, lecz zawierały także iskrę artyzmu, pozwalającą na indywidualną wypowiedź o losie ludzkim, rzuconym w rozedrganą rzeczywistość. Każdy bowiem akt tworzenia jawi się tu jako podjęcie wysiłku w stronę wniesienia znamion ładu w chaosie współczesności. Dzięki temu ów nieporządek może okazać się bardziej przyjazny. Mówiąc najkrócej – uprawianie sztuki po prostu pozwala żyć. Czasem wbrew przeciwnościom, jakie szykuje nam świat. Między innymi temu służy, z tak dużą determinacją organizowany od ponad czterdziestu lat przez Leszczyńskie Stowarzyszenie Twórców Kultury, Ogólnopolski Konkurs Literacko – Fotograficzno – Plastyczny „Konfrontacje”.

fot. M.Adamczyk

Nagrodzeni