Uroczystość na cmentarzu w Rydzynie

W Narodowym Dniu Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego na cmentarzu parafialnym w Rydzynie uroczyście poświęcone zostały tabliczki upamiętniające powstańców wielkopolskich pochowanych na cmentarzach w gminie Rydzyna.

Kierowane przez Hieronima Cugiera rydzyńskiego koło Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 otrzymało z Programu Czuwamy! Pamiętamy! Fundacji Orlen grant na upamiętnienie powstańców wielkopolskich w gminie Rydzyna w 105. rocznicę wybuchu powstania. Wykonane zostały tabliczki z nazwiskami 27 powstańców wielkopolskich pochowanych na cmentarzach w gminie Rydzyna: w Rydzynie, Kaczkowie, Dąbczu i Nowej Wsi.

Na cmentarzu w Rydzynie odbyła się uroczystość poświecenia tabliczek, które zostały przekazane rodzinom powstańców i umieszczone na grobach powstańców

W uroczystości uczestniczyły m.in. władze samorządowe gminy Rydzyna i powiatu leszczyńskiego oraz członkowie rydzyńskiego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.

Starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak przedstawił uczestnikom uroczystości informacje na temat zasad upamiętniania grobów powstańców specjalnymi tabliczkami.

Facebook Powiat 2