Tablice rejestracyjne

Od 2024 r. zmieniły się przepisy w zakresie rejestracji pojazdów. Dotychczasowy obowiązek zawiadomienia o nabyciu pojazdu zastąpiono obowiązkiem jego zarejestrowania. Niedopełnienie obowiązku w określonym czasie zagrożone jest karą administracyjną.

Starostwo Powiatowe w Lesznie Informuje, że od dnia 1 stycznia 2024 r. właściciel pojazdu jest  zobowiązany do złożenia wniosku o rejestrację pojazdu w terminie 30 dni od dnia:

- nabycia pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

- dopuszczenia do obrotu przez organ Krajowej Administracji Skarbowej pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim Unii Europejskiej,

- sprowadzenia pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej.

W przypadku nabycia pojazdu w drodze spadku, termin biegnie od dnia prawomocnego orzeczenia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia.

W przypadku, gdy właścicielem pojazdu jest przedsiębiorca prowadzący na terytorium Polski  działalność gospodarczą w zakresie obrotu pojazdami (PKD 45.11.Z, 45.19.Z, 45.40.Z, 46.61.Z) jest on zobowiązany do złożenia wniosku o rejestrację pojazdu w terminie 90 dni.

Nie ma możliwości zgłoszenia nabycia pojazdu bez jego rejestracji.

Zawiadomienia o zbyciu pojazdu należy dokonać u starosty właściwego ze względu na miejsce zamieszkania (siedzibę) lub czasowego zamieszkania, a jeżeli właścicielem jest przedsiębiorstwo wielozakładowe lub inny podmiot, w skład którego wchodzą wydzielone jednostki organizacyjne - u starosty właściwego ze względu na miejsce rejestracji pojazdu.

WYSOKOŚĆ KAR ADMINISTRACYJNYCH obowiązujących od dnia 1 stycznia 2024 r.

-  250 zł za brak zawiadomienia o zbyciu pojazdu w terminie 30 dni

-  500 zł za niezarejestrowanie pojazdu w terminie 30 dni

- 1000 zł za niezarejestrowanie pojazdu w terminie 180 dni

- 1000 zł za niezarejestrowanie pojazdu w terminie 90 dni przez przedsiębiorcę prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie obrotu pojazdami

- 2000 zł za niezarejestrowanie pojazdu w terminie 180 dni przez przedsiębiorcę prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie obrotu pojazdami.