Wilkowice

W 2023 r. w powiecie leszczyńskim wydano 896 pozwoleń na budowę, o 214 mniej niż rok wcześniej. Wynik ten spowodowany jest przede wszystkim wysokim oprocentowaniem kredytów hipotecznych, wyższymi kosztami budowy oraz trudnościami w uzyskaniu warunków przyłączenia do sieci gazowej.

Po wielu latach boomu inwestycyjnego w powiecie leszczyńskim (z rekordowym rokiem 2021, w którym zgłoszono najwięcej w jego historii wniosków o pozwolenie na budowę oraz zgłoszeń z projektem budowlanym – łącznie 1592), rok 2023 był drugim  z rzędu z niższą liczbą.

W ub.r. do Wydziału Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Lesznie złożono 719   wniosków o wydanie pozwolenia na budowę lub zmianę pozwolenia. Ponadto w ub.r. zarejestrowano 247 zgłoszeń z projektem budowlanym. Łącznie więc w 2023 r. inwestorzy złożyli 966 wniosków, najmniej od 2014 r.

W 2023 r. wydanych zostało 649 pozwoleń na budowę oraz 247 tzw. milczących zgód na zgłoszenia z projektem budowlanym. Oznacza to, że 896 inwestorów mogło rozpocząć planowane roboty.

Ponadto w 2023 r. inwestorzy dokonali 541 tzw. zwykłych zgłoszeń dotyczących prostych obiektów budowlanych, np. małych garaży, wiat, ogrodzeń.