Delegacja powiatu leszczyńskiego pod Pomnikiem Wdzięczności w Lesznie

Delegacja powiatu leszczyńskiego uczciła 104. rocznicę powrotu Leszna i powiatu leszczyńskiego do odrodzonej Polski.

17 stycznia 1920 r. miasto Leszno i powiat leszczyński wróciły do Macierzy. Władze powiatu upamiętniły wydarzenia sprzed 104 lat zapalając znicz pod Pomnikiem Wdzięczności w Lesznie.

104 lata temu na mocy traktatu wersalskiego, podpisanego 28 czerwca 1919 r., Leszno i okolice znalazły się w granicach Polski. Na leszczyński rynek przybyli wojewoda wielkopolski dr Witold Celichowski oraz dowódca frontu wielkopolskiego gen. Józef Dowbor-Muśnicki, którzy oficjalnie przekazali władzę staroście leszczyńskiemu Tadeuszowi Sobeskiemu. Po okresie pruskiego zaboru  zaczęła funkcjonować polska administracja miejska i powiatowa.

W ramach obchodów powrotu Leszna i powiatu leszczyńskiego do Macierzy delegacja powiatu leszczyńskiego:  starosta Jarosław Wawrzyniak, wicestarosta Maciej Wiśniewski i radny Karol Neumann zapalili znicz pod Pomnikiem Wdzięczności w Lesznie.