Starosta Jarosław Wawrzyniak i przewodniczący Rady Powiatu Leszczyńskiego Jan Szkudlarczyk

Radni na LXXIX sesji Rady Powiatu Leszczyńskiego przyjęli dziesięć uchwał, w tym zwiększyli tegoroczny budżet samorządu. Przewodniczący Jan Szkudlarczyki odebrał przyznaną mu przez samorząd województwa Odznakę Honorową „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”.

Radni zwiększyli tegoroczny budżet powiatu i zmienili wieloletnią prognozę finansową. Planowane dochody wzrosły o 3.458.947 zł, tj. do wysokości 77.885.577 zł. Planowane wydatki natomiast zwiększono o 2.800.491 zł, tj. do wysokości 92.642.623 zł. Na tegoroczne inwestycje powiat leszczyński planuje przeznaczyć 36.547.933 zł, czyli 39 proc. budżetu.

Radni uchwalili nowe inwestycje, m.in. wykonanie projektu przebudowy drogi powiatowej - ul. Rzeczypospolitej w Rydzynie (100 tys. zł) i budowę małej infrastruktury turystycznej w Dąbczu, przy drodze wojewódzkiej Leszno – Rydzyna (47,5 tys. zł). Zwiększono także nakłady na dwie inwestycje  w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Rydzynie: budowę systemu odprowadzania wód opadowych i rekonstrukcję elewacji siedziby ośrodka, a także na przebudowę obiektów kompleksu sportowego.

Ponadto radni przyjęli sprawozdania z działalności w 2023 r. Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Miasta Leszna i Powiatu Leszczyńskiego, komisji rady powiatu, a także informacje o stanie bezpieczeństwa powiatu w zakresie ochrony przeciwpożarowej,  o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego, o stanie bezpieczeństwa sanitarnego, o działalności Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej i o  stanie zdrowotności zwierząt.

Radni przyjęli uchwały w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2024 r., w sprawie ustalenia wysokości stawek opłat za zajmowanie pasa drogowego dróg powiatowych na cele niezwiązane z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu, zmienili uchwałę w sprawie zasad przyznawania pomocy finansowej dla uzdolnionych studentów, a także sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego ze szkół i placówek prowadzonych przez powiat.

Podczas sesji w imieniu Zarządu Województwa Wielkopolskiego radna sejmiku Zofia Szalczyk i starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak wręczyli przewodniczącemu Rady Powiatu Leszczyńskiego Janowi Szkudlarczykowi przyznaną mu przez samorząd województwa Odznakę Honorową „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”. Otrzymał ją „za wieloletnie zaangażowanie w dziedzinie postępu rolniczego tworząc nowoczesne i efektywne rolnictwo oraz aktywność na rzecz samorządu powiatu leszczyńskiego, a także wzorowa działalność promującą województwo wielkopolskie”.

Radni i członkowie zarządu powiatu leszczyńskiego podziękowali kierującemu przez prawie osiem lat Komendą Miejską Policji w Lesznie Krzysztofowi Nowakowi, który kilka dni temu przeszedł na emeryturę, za współpracę przy zapewnianiu bezpieczeństwa mieszkańcom powiatu.

Facebook Powiat 1