Zajęcia ekologiczne

Ponad 600 uczniów podstawówek z powiatu leszczyńskiego uczestniczyło w pogadankach ekologicznych pod hasłem „OZE – w trosce o planetę”. Coroczne zajęcia sfinansowało Starostwo Powiatowe w Lesznie.

W lutym i marcu br. w klasach I-III szkół podstawowych w powiecie leszczyńskim przeprowadzony został cykl pogadanek ekologicznych pod hasłem „OZE – w trosce o planetę”. Zajęcia prowadziła Justyna Piwońska z firmy Ekosfera w Lesznie.

Tematyka zajęć obejmowała zagadnienia związane z energią odnawialną. Prowadząca zajęcia z uczniami przedstawiła wady i zalety wybranych pięciu typów energii alternatywnej: słońca, wody, wiatru, biomasy i geotermii. Przedstawiono krótką prezentację multimedialna ukazującą główne źródła energii w Polsce, w rozróżnieniu na źródła odnawialne i nieodnawialne. W sposób obrazowy skupiono się na ukazaniu wad i zalet każdego typu energii. Na zakończenie części teoretycznej poproszono uczniów o wybranie  najlepszej energii spośród przedstawionych. Uczniowie najczęściej wskazywali na energię słoneczną, na drugim miejscu energię wiatrową.

W drugiej części lekcji uczniowie uczestniczyli w grze, w której rozwiązywali zadania z każdego typu energii. Po zakończeniu gry uczniowie otrzymali kolorową przypinkę – medal z hasłem „Świeć przykładem”, plan lekcji do pokolorowania z tytułem warsztatów oraz komplet 5 kolorowanek z każdego typu energii odnawialnej dla każdego ucznia.