Złożenie kwiatów pod obeliskami Pamięci Ofiar Katynia i Matek Katyńskich w Lesznie

Dziś uczczono w Lesznie pamięć ponad 22 tys. Polaków zamordowanych w 1940 r. na polecenie komunistycznych władz Związku Radzieckiego. Cześć ofiarom reżimu stalinowskiego oddała m.in. delegacja powiatu leszczyńskiego.

W 2007 r. Sejm ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Jest to data symboliczna, tego dnia w 1943 r. berlińska rozgłośnia radiowa przekazała komunikat dotyczący odnalezienia masowych grobów polskich oficerów w Katyniu. Władze ZSRR przez dziesiątki lat próbowały zrzucić odpowiedzialność za popełnione w 1940 r. mordy polityczne na Polakach w Katyniu, Charkowie, Twerze oraz w Białorusi i Ukrainie na hitlerowskie Niemcy.

W 84 rocznicę tragedii zorganizowano uroczystości pod obeliskami Pamięci Ofiar Katynia i Matek Katyńskich oraz przy tablicy „Pamięci oficerów 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich zamordowanych w Katyniu i Starobielsku” na cmentarzu parafialnym w Lesznie. Wśród oddających hołd zamordowanym Polakom była delegacja powiatu leszczyńskiego – starosta Jarosław Wawrzyniak i sekretarz Katarzyna Kamińska.