Rada Powiatu Leszczyńskiego jednomyślnie uchwaliła budżet powiatu na 2017 r. Na inwestycje samorząd przeznaczy 14,3 mln zł, niemal co trzecią samorządową złotówkę.

Dochody powiatu w 2017 r. wyniosą ok. 42,5 mln zł i będą o 17 proc. wyższe od przewidywanego wykonania tegorocznego budżetu. Wydatki powiatu w 2017 r. to ok. 46 mln zł, o 19 proc. więcej niż planowane ich wykonanie w tym roku. Deficyt budżetu zostanie sfinansowany z nadwyżki z lat ubiegłych. Od kilku lat samorząd powiatowy nie jest zadłużony.

Powiat leszczyński planuje rozpoczęcie w 2017 r. dwuletniej budowy i przebudowy drogi od skrzyżowania z drogą wojewódzką Wschowa – Wolsztyn przez Brenno, Zaborówiec, Włoszakowice, Bukówiec Górny do węzła Nietążkowo na budowanej drodze ekspresowej S5. Największa w historii powiatu inwestycja stanie się faktem, jeśli na wart 49 mln zł projekt przyznana zostanie dotacja z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (wkład własny powiatu to 4 mln zł).

Inny wniosek czekający na dotację z WRPO to budowa za ok. 7,7 mln zł 14 km ścieżek rowerowych w gminach Osieczna, Lipno i Rydzyna. Powiat ma już natomiast przyznaną dotację z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (ok. 1,2 mln zł, 64 proc. kosztów) na modernizację drogi przez Brenno, aż do drogi wojewódzkiej Wschowa – Wolsztyn. Inwestycja zacznie się, gdy gmina Wijewo wykona sieć kanalizacyjną w pasie drogowym. Ok. 3,3 mln zł dotacji z WRPO (wkład własny to 580 tys. zł) powiat otrzyma na cyfryzację geodezyjnych rejestrów publicznych. W przypadku przyznania dotacji z WRPO powiat planuje także przebudowę kompleksu sportowego przy Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Rydzynie (wkład własny - 378 tys. zł).

Z inwestycji jednorocznych najdroższa (5 mln zł, połowa tej kwoty to dotacja) to przebudowa drogi w Wilkowicach (ulice Dworcowa i Święciechowska), w ramach Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019. W 2017 r. nowa nawierzchnia asfaltowa zostanie wykonana także w Krzycku Małym, aż do skrzyżowania z drogą Leszno – Włoszakowice.