W wieku 78 lat zmarła Władysława Rosińska, burmistrz Rydzyny w latach 1990-94. Dziesięć lat temu została wyróżniona tytułem „Zasłużony dla Powiatu Leszczyńskiego”.

Władysława Rosińska urodziła się w 1938 r. w Łoniewie. Była m.in. wiceprezesem Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Krzemieniewie i wieloletnim wiceprezesem GS SCh w Rydzynie. Po odrodzeniu samorządu terytorialnego w Polsce została w 1990 r. wybrana przez radę miasta i gminy burmistrzem Rydzyny i swą funkcję sprawowała do 1994 r. Z jej inicjatywy przeprowadzono telefonizację gminy, rozpoczęto gazyfikację miejscowości Nowa Wieś, Dąbcze i Rydzyna, odrestaurowano wiele zabytkowych budynków, dokończono budowę sali wiejskiej w Nowej Wsi, zaadaptowano budynek gminny na przedszkole, wybudowano świetlicę wiejską w Kaczkowie.

Na emeryturze Władysława Rosińska była sekretarzem Spółki Rolników Producentów Trzody Chlewnej w Rydzynie, przewodniczyła także Gminnej Radzie Kobiet w Rydzynie.

W 2006 r. Rada Powiatu Leszczyńskiego przyznała jej wyróżnienie „Zasłużony dla Powiatu Leszczyńskiego”.