W budynku dworca kolejowego w Lesznie uruchomiono bibliotekę. Podróżni mogą skorzystać z nowoczesnej wypożyczalni książek i czytelni prasy. Biblioteka dworcowa jest także punktem informacji turystycznej.

Gruntownie przebudowany kilka lat temu obiekt nie pełnił dotąd funkcji społeczno – kulturalnej. W pustych pomieszczeniach dworca otwarto więc filię Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie, która ma ożywić miejsce, z którego codziennie korzystają tysiące osób. Nowy punkt ma ułatwić dostęp do książek pasażerom, którzy lubią czytać, lecz nie mają czasu na wizytę w bibliotece.

Biblioteka dworcowa to wypożyczalnia i czytelnia. Na miejscu znajduje się około tysiąca książek, można także zamówić pozycje z głównego księgozbioru MBP i odebrać ją nazajutrz. W pomieszczeniach bibliotecznych znajdują się także dwa komputery, punkt informacji turystycznej oraz kącik zabawy dla dzieci. Na dworcu otwarto także wystawę zdjęć związanych z odzyskaniem przez Leszno niepodległości w 1920 r.

Biblioteka dworcowa będzie otwarta w poniedziałki, środy i piątki od godz. 6 do 14, we wtorki i czwartki od godz. 10 do 18, w soboty od godz. 8 do 14 i w niedziele od 14 do 18. Miejska Biblioteka Publiczna w Lesznie pełni także funkcję biblioteki powiatowej, jej działalność jest dofinansowywana z budżetu powiatu leszczyńskiego.