Gen. dyw. Jarosław Mika został mianowany Dowódcą Generalnym Rodzaju Sił Zbrojnych. Z okazji awansu na najważniejsze stanowisko w polskiej armii władze powiatu leszczyńskiego wysłały list gratulacyjny oficerowi, który przez wiele lat mieszkał w Kąkolewie.

54-letni generał Jarosław Mika urodził się w Lesznie, ale część swego dzieciństwa i młodości spędził w Kąkolewie. Ukończył I Liceum Ogólnokształcące w Lesznie, a potem Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Pancernych w Poznaniu.

Służbę zawodową rozpoczął w 1985 r. w jednostkach wojskowych 5. Dywizji Pancernej w Gubinie, gdzie zajmował stanowiska od dowódcy plutonu do dowódcy batalionu czołgów w Słubicach i Kożuchowie. W latach 1990–1993 był słuchaczem Akademii Obrony Narodowej w Rembertowie. Po ukończeniu studiów został przeniesiony do Zarządu Ogólnego Inspektoratu Szkolenia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Od 1997 r. pełnił służbę w Dowództwie Wojsk Lądowych, kolejno na stanowiskach: starszego oficera operacyjnego, szefa Wydziału Planowania i Analiz Ekonomicznych, szefa Oddziału Planowania i zastępcy szefa Zarządu Planowania Rozwoju Wojsk Lądowych.

W 2007 r. przebywał jako asystent dowódcy Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe w Iraku, a w 2008 r. został dowódcą Brygady Wsparcia Dowodzenia Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód w Stargardzie Szczecińskim. W 2011 r. mianowany na dowódcę 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, następnie został zastępcą dowódcy Regionu Wschodniego do spraw koalicyjnych Polskiego Kontyngentu Wojskowego ISAF w Afganistanie. Po powrocie do kraju został zastępcą dowódcy – szefem sztabu 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, a w latach 2014-2017 był dowódcą 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu. W skład tej dywizji wchodzi 4 Zielonogórski Pułk Przeciwlotniczy z dywizjonami stacjonującymi w Czerwieńsku i w Lesznie.

8 lutego br. gen. dyw. Jarosław Mika został mianowany na stanowisko Dowódcy Generalnego Rodzaju Sił Zbrojnych.

Z okazji tego awansu przewodniczący Rady Powiatu Leszczyńskiego Jan Szkudlarczyk oraz starosta Jarosław Wawrzyniak wysłali Jarosławowi Mice list gratulacyjny o następującej treści:

Szanowny Panie Generale

Z okazji powierzenia Panu funkcji Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych proszę przyjąć od władz Powiatu Leszczyńskiego serdeczne gratulacje i życzenia pomyślności w pełnieniu tak ważnej dla obronności kraju funkcji.

Dotychczasowa służba Pana Generała w mundurze oficera Wojska Polskiego, niezwykle bogate doświadczenie w dowodzeniu pododdziałami, oddziałami i związkami taktycznymi, w tym w latach 2014-2017 bliską sercom mieszkańców Leszna i powiatu leszczyńskiego 11 Lubuską Dywizją Kawalerii Pancernej dają gwarancję, że powierzone przez Prezydenta RP - Zwierzchnika Sił Zbrojnych nowe – bardzo prestiżowe, ale też niezwykle odpowiedzialne - zadanie wykona Pan w najlepszy z możliwych sposobów. Objęcie najwyższego stanowiska w polskiej armii to dla powiatu leszczyńskiego, z którym jest Pan rodzinnie i emocjonalnie związany, powód do wielkiej dumy.

Jesteśmy przekonani, że pod dowództwem Pana Generała Wojsko Polskie nawiązywać będzie do najlepszych wzorów ze swej bogatej historii.

Przewodniczący Rady Powiatu Leszczyńskiego Jan Szkudlarczyk

Starosta Jarosław Wawrzyniak