Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lesznie otrzyma ok. 1,3 mln zł dotacji z budżetu Unii Europejskiej na realizacje projektu „Działamy razem z wiarą w lepsze jutro”. Skierowany jest głównie do członków rodzin zastępczych w powiecie leszczyńskim.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lesznie złożyło w ub.r. wniosek do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu o dofinansowanie projektu partnerskiego pod nazwą „Działamy razem z wiarą w lepsze jutro”. Projekt został zaakceptowany i PCPR otrzyma ok. 1,3 mln zł dotacji z budżetu UE, wkład własny samorządu to ok. 70 tys. zł.

- Projekt realizowany będzie przez dwa lata w partnerstwie z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Lipnie, Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Święciechowie oraz Fundacją Aktywności Lokalnej w Puszczykowie – informuje Mateusz Juśkiewicz, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lesznie.

Projekt obejmie wsparciem łącznie 181 mieszkańców powiatu leszczyńskiego. 24 osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, m.in. rodziny, w których istnieje możliwość odebrania dzieci, zostaną objęte pomocą asystenta rodzinnego, zorganizowane zostaną dla nich konsultacje psychologiczne oraz wyjazd warsztatowy. W gminach Lipno i Włoszakowice  zatrudnieni zostaną asystenci rodziny, a w gminie Święciechowa - opiekun dla osób niesamodzielnych. 32 rodziców zastępczych otrzyma opieką koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej, psychologa, prawnika, a także wsparcie przeciwdziałające wypaleniu zawodowemu. Z kolei 109 wychowanków i dzieci z rodzin zastępczych objętych zostanie opieką terapeuty, będą korzystać z zajęć socjoterapeutycznych i profilaktycznych w placówkach wsparcia dziennego. Ponadto d7 kandydatów na rodziców zastępczych przygotowanych zostanie do pełnienia roli rodzica zastępczego, a 9 osób niesamodzielnych objętych będzie profesjonalną usługą opiekuńczą.