Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Lesznie zorganizowała w gminie Święciechowa warsztaty z zakresu ratownictwa lodowego. Uczestniczyły w nich OSP należące do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego z powiatu leszczyńskiego.

Zajęcia teoretyczne odbyły się w salce OSP Święciechowa, a ćwiczenia praktyczne na akwenie Jeziora Krzyckiego w Gołanicach. Szkolenie przeznaczone było dla ochotników z jednostek OSP realizujących działania z zakresu ratownictwa wodnego na poziomie podstawowym oraz jednostek OSP wyposażonych w sprzęt do ratownictwa lodowego.

Specyfika zimowej pory roku oraz organizacji działań wymaga właściwego przygotowania nie tylko ratowników, ale również sprzętu do niesienia pomocy poszkodowanym. W ramach szkolenia omówiono zagadnienia dotyczące zabezpieczenia ratownika we właściwe środki ochrony przed utratą temperatury, wyposażenia we właściwe środki asekuracji, technik pracy w ubraniach do pracy w wodzie, technik i działań ratowniczych na lodzie oraz przypomniano procedury postępowania z osobami przebywającymi w zimnej wodzie i w stanie hipotermii.

W szkoleniu uczestniczyli m.in. zastępca komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Lesznie Maciej Zdęga oraz starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak i wicestarosta Robert Kasperczak.