Dwie inwestycje powiatu leszczyńskiego otrzymają unijne dotacje. Pozytywną ocenę merytoryczną przeszły wnioski na przebudowę i budowę 28 km dróg do węzła S5 Nietążkowo oraz na budowę ok. 14 km sieci dróg rowerowych w gminie Osieczna, Lipno i Rydzyna.

Urząd Marszałkowski w Poznaniu ogłosił dziś listy rankingowe dwóch konkursów ogłoszonych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020. Dwa złożone przez powiat leszczyński wnioski pozytywnie przeszły ocenę merytoryczną i mogą liczyć na dotację z budżetu Unii Europejskiej.

W ciągu półtora roku zrealizowana zostanie największa inwestycja w historii powiatu leszczyńskiego. Samorządy powiatów leszczyńskiego (partner wiodący) i kościańskiego zawarły umowę, w ramach której przebudują aż 28 km dróg, które mają połączyć przyszły węzeł Nietążkowo na drodze ekspresowej S5 przez Bukówiec Górny, Włoszakowice, Zaborówiec i Brenno z drogą wojewódzką Wschowa – Wolsztyn w gminie Wijewo. Inwestycja szacowana jest na 49 mln zł, dotacja wyniesie 75 proc. jej kosztów, czyli 36,7 mln zł.

Powiat leszczyński – we współpracy z gminami Lipno, Osieczna i Rydzyna - zbuduje także do jesieni 2018 r. ok. 14 km sieci dróg rowerowych. W gminie Rydzyna powstanie ok. 3,8 km ścieżki wzdłuż drogi powiatowej z Dąbcza przez Nową Wieś do granicy gminy. W gminie Osieczna przewidziano budowę 4,1 km ścieżki od dworca kolejowego do zespołu szkół w Kąkolewie, następnie wzdłuż drogi powiatowej od granicy tej miejscowości do skrzyżowania z drogą wojewódzką Leszno – Śrem w Osiecznej (z przerwą w miejscowości Łoniewo). Natomiast w gminie Lipno ma zostać zbudowanych 5,9 km ścieżki wzdłuż dróg powiatowych od skrzyżowania z krajową „piątką” w Lipnie przez Mórkowo do ul. Dworcowej w Wilkowicach. Wartość tego projektu to 7,7 mln zł, dofinansowanie wyniesie ok. 70 proc., czyli 5,3 mln zł.

Samorząd powiatowy jest partnerem (wkład finansowy to 500 tys. zł) w projekcie Leszna, który także uzyskał unijną dotację. Za 16,6 mln zł powstanie łącznik między przyszłym węzłem S5 Święciechowa przez Maryszewice i ul. Wilkowicką w Lesznie z przyszłym wiaduktem nad torami kolejowymi linii Poznań – Wrocław. Dotacja w tym przypadku to 75 proc. kosztów, czyli 12,2 mln zł.

UE sciezki