Starosta Jarosław Wawrzyniak podpisał nowe umowy dzierżawy obwodów łowieckich na terenie powiatu leszczyńskiego. Dokumenty będą obowiązywać przez 10 lat.

W powiecie leszczyńskim funkcjonuje 7 kół łowieckich, które dzierżawią łącznie 8 obwodów. Całkowita powierzchnia obwodów to ok. 49,5 tys. ha, z czego użytkowa to 45,4 tys. ha (w tym 6,5 tys. ha gruntów leśnych). Obwody łowieckie wydzierżawia starosta, który wykonuje zadania z zakresu administracji rządowej. Robi to na wniosek Polskiego Związku Łowieckiego, po zasięgnięciu opinii wójta, burmistrza lub prezydenta miasta oraz właściwej izby rolniczej.

Podpisanie umowy dzierżawy poprzedziło ustalenie kategoryzacji obwodów łowieckich. Zespół ds. kategoryzacji polnych obwodów łowieckich powiatu leszczyńskiego (obwód polny to obszar, w którym grunty leśne stanowią mniej niż 40% ogólnej jego powierzchni) określił kategorie poszczególnych obwodów jako bardzo słabe, słabe i średnie. Kategoryzacja obwodów łowieckich umożliwia ustalenie czynszu dzierżawnego.

Starosta Jarosław Wawrzyniak podpisał z władzami kół łowieckich dziesięcioletnie umowy dzierżawne.

{gallery}2017/artykuly/kola_lowieckie_2017,width=250,height=250,resize_images=1,width_image=800,height_image=600{/gallery}