Zarząd Dróg Powiatowych w Lesznie unieważnił przetarg na budowę ok. 14 km sieci dróg rowerowych w gminie Osieczna, Lipno i Rydzyna. Inwestycja miała kosztować ok. 7 mln zł, ale jedyna złożona oferta została wyceniona na ponad 9,5 mln zł.

Projekt „Budowa sieci połączeń dróg dla rowerów w gminie Osieczna, Lipno i Rydzyna” to wspólne przedsięwzięcie powiatu leszczyńskiego oraz gmin Osieczna, Lipno i Rydzyna. Samorządy podpisały umowę partnerską, zgodnie z którą partnerem wiodącym stał się powiat leszczyński. Wartość projektu oszacowano na ok. 7 mln zł, z czego dotacja z budżetu Unii Europejskiej ma pokryć 70 proc. kosztów.

Na ogłoszony przez Zarząd Dróg Powiatowych w Lesznie przetarg zgłoszono tylko jedną ofertę, którą wyceniono na ponad 9,5 mln zł. Ponieważ w budżecie powiatu zaplanowano na tę inwestycję kwotę o ok. 2,5 mln zł niższą, przetarg został unieważniony i będzie powtórzony.

W ramach kontraktu w gminie Rydzyna ma powstać ok. 3,8 km ścieżki wzdłuż drogi powiatowej z Dąbcza przez Nową Wieś do granicy gminy. W gminie Osieczna przewidziano budowę 4,1 km ścieżki od dworca kolejowego do zespołu szkół w Kąkolewie, następnie wzdłuż drogi powiatowej od granicy tej miejscowości do skrzyżowania z drogą wojewódzką Leszno – Śrem w Osiecznej (z przerwą w miejscowości Łoniewo). Natomiast w gminie Lipno ma zostać zbudowanych 5,9 km ścieżki wzdłuż dróg powiatowych od skrzyżowania z krajową „piątką” w Lipnie przez Mórkowo do ul. Dworcowej w Wilkowicach. W ramach projektu powstanie także 6 miejsc przesiadkowych w Nowej Wsi, Kąkolewie (dwa miejsca), Osiecznej, Lipnie i Wilkowicach. W tych lokalizacjach wybudowane lub zorganizowane zostaną miejsca parkingowe dla samochodów, zamontowane będą stojaki rowerowe w wiatach, a także oświetlenie. W ramach projektu zaplanowano stworzenie aplikacji internetowej pozwalającej na wyszukiwanie dogodnych połączeń komunikacji zbiorowej na terenie powiatu.

UE sciezki