W koszarach w Lesznie zorganizowano obchody święta 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich, jednostki stacjonującej w Lesznie w okresie międzywojennym. Żołnierze mają tam zrekonstruowany w latach 90-tych przedwojenny pomnik poległych ułanów.

Ułani z 17 pułku stacjonowali w Lesznie w latach 1922-39. Przed przybyciem do Leszna wsławili się m.in. zdobyciem Kijowa podczas wojny z bolszewikami w 1920 r. Podczas kampanii wrześniowej w 1939 r. ułani walczyli z Niemcami m.in. w bitwie nad Bzurą. Podczas obu wojen życie straciło ok. 500 żołnierzy pułku.

Pamięć poległych ułanów uczcili w koszarach żołnierze 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego, samorządowcy, młodzież szkół, których 17 pułk jest patronem, m.in. z Rydzyny. W święcie uczestniczyli także występujący w mundurach i na koniach członkowie Polskiego Klubu Kawaleryjskiego.

Fot. J.Adamek