Starostwo Powiatowe w Lesznie już po raz ósmy jest organizatorem programu edukacyjnego „Zielona szkoła”. W tegorocznej edycji do połowy czerwca uczestniczyć będą uczniowie 22 szkół z powiatu leszczyńskiego.

Zajęcia w ramach „Zielonej szkoły” odbywają się w ośrodkach edukacyjnych Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lesznie, Miejskiego Zakładu Oczyszczania w Lesznie, Nadleśnictwa Włoszakowice oraz Nadleśnictwa Karczma Borowa.

- Cel programu „Zielona szkoła” to wychowanie człowieka wrażliwego na problemy przyrody i szanującego jej prawa. Dzięki zajęciom w plenerze nie tylko upowszechniana jest wiedza o przyrodzie, ale przede wszystkim propagowane są konkretne zachowania korzystne dla środowiska naturalnego, a co za tym idzie – wzrasta poziom świadomości ekologicznej dzieci – informuje Janusz Perski, naczelnik wydziału ochrony środowiska, rolnictwa i leśnictwa Starostwa Powiatowego w Lesznie.

W tym tygodniu w Ośrodku Edukacji Leśnej „Zaskroniec” w Koczurach uczniowie z Zespołu Szkół w Jezierzycach Kościelnych odwiedzili ścieżkę przyrodniczo-leśną oraz zapoznali się z „ochronką dla zwierząt”. Nadleśnictwo Włoszakowice przygotowało kilometrową trasę z kilkoma przystankami, która przebiega wokół zagród i wolier ze zwierzętami. Otoczenie ścieżki jest bardzo urozmaicone, można zobaczyć bór sosnowy, fragment torfowiska i zarastające bagna, a także pomniki przyrody.

„Ochronka dla zwierząt” powstała w 2008 r. Mają tu szanse trafić wszystkie leśne zwierzęta, którym działanie człowieka lub kontuzja uniemożliwiły życie w naturze. Uczniowie mogli zobaczyć m.in. jelenie, daniele, sarny, lisy, dziki, papużki i pawie oraz zwiedzić mini muzeum, w którym zgromadzono różne eksponaty związane z leśnictwem.

W zajęciach towarzyszyli uczniom starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak oraz naczelnik wydziału ochrony środowiska, rolnictwa i leśnictwa Starostwa Powiatowego w Lesznie Janusz Perski.

{gallery}2017/artykuly/Koczury_zielona_szkola_2017,width=250,height=250,resize_images=1,width_image=800,height_image=600{/gallery}