Radni powiatu leszczyńskiego zapoznali się ze sprawozdaniem z wykonania budżetu samorządu w 2016 r. Na sesji w dniu 30 maja br. będą głosować za jego przyjęciem i udzieleniem absolutorium Zarządowi Powiatu Leszczyńskiego.

Dochody powiatu leszczyńskiego w 2016 r. wyniosły 37,5 mln zł i były o ok. 2,5 mln zł wyższe od przyjętych w uchwale budżetowej na 2016 r. Większe wpływy spowodowane były m.in. większymi udziałami w podatku dochodowym od osób prawnych (o 353 tys. zł) i od osób fizycznych (o 140 tys. zł) oraz z opłat komunikacyjnych (o 303 tys. zł).

Wydatki w 2016 r. wyniosły 33,5 mln zł i były najniższe w ostatnich pięciu latach dlatego, że w ub.r. powiat nie korzystał z dotacji z budżetu Unii Europejskiej. Nabory w kilkunastu konkursach ogłoszono dopiero w 2016 r., więc samorząd otrzyma unijne dofinansowania w kolejnych latach. W związku z tym w ub.r. na inwestycje samorząd wydał 6,9 mln zł, tj. prawie 21 proc. budżetu.

Najważniejsza ubiegłoroczna inwestycja powiatu to generalna przebudowa drogi w kierunku Dąbcza wraz z budową ścieżki rowerowej (3,3 mln zł z budżetu powiatu). Ponadto samorząd przebudował drogę z Bukówca Górnego do granicy powiatu (536 tys. zł), w Górce Duchownej (400 tys. zł), z Krzycka Małego do Gołanic (122 tys. zł), zbudował chodniki w Tworzanicach i Długich Starych oraz wyremontował wspólnie z gminami w Krzemieniewie, Górznie, Rydzynie, Robczysku, Kłodzie, Święciechowie, Osiecznej, Dobramyśli, Drzeczkowie, Ziemnicach, Górce Duchownej. Z budżetu powiatu i gmin wykonano także tzw. powierzchniowe utrwalenia nawierzchni dróg w Boszkowie, Karchowie, Robczysku i Krzemieniewie.

Rok 2016 r. powiat zakończył blisko 4 mln zł nadwyżki budżetowej, to najlepszy wynik od 2008 r. Od 2014 r. samorząd nie jest zadłużony, skumulowana nadwyżka budżetowa (dziś to ok. 13 mln zł) będzie przeznaczona na wkład własny do wielomilionowych inwestycji, na które pozyskano unijne dotacje.