W czerwcu 2017 roku upłynie 20 lat od nawiązania współpracy między Specjalnym Ośrodkiem Szkolno – Wychowawczym w Rydzynie i partnerską placówką   z Niemiec - Gemeinnütziger Berufsbildungsverein e. V. Guben/Cottbus.

W związku z tym SOSW zaplanował na 29 maja br. spotkanie w Rydzyńskim Ośrodku Kultury, na które zaproszono przedstawicieli władz samorządowych i instytucji działających w regionie leszczyńskim, dyrekcję i nauczycieli z obu szkół i uczniów. Będą wśród nich uczestnicy tegorocznej wymiany GBV – SOSW, która rozpocznie się właśnie tego dnia i potrwa do 2 czerwca br.

Spotkanie będzie okazją do podsumowań i wspomnień, w czym pomoże nam przygotowana specjalnie na tę okazję prezentacja multimedialna z lat 1997 – 2017, wystawa zawierająca fotografie, kroniki i wytwory uczniów oraz oczywiście relacje uczestników.

Tych dwadzieścia lat to czas realizacji wielu projektów, zbierania   i wymiany doświadczeń, poznawania siebie nawzajem, nawiązywania nowych i pielęgnowania już istniejących kontaktów i przyjaźni, uczenia się od siebie nawzajem i tworzenia wspólnej tradycji. Obie placówki zrealizowały wiele projektów w różnych formach, dla uczniów i dla nauczycieli: od praktyk zawodowych, poznawania regionów z ich historią i miejscami pamięci, poprzez różnego rodzaju zawody sportowe i zajęcia rekreacyjne, wycieczki do najciekawszych miejsc i miast, aż po wspólne akcje i konkursy. Wszystkie te formy miały na celu naszą integrację, naukę języka, poznawanie swoich mocnych stron i sprawdzanie się w nowych sytuacjach.

Wielu uczniów biorących udział w spotkaniach jest już dorosłymi ludźmi, zmienił się też zespół nauczycieli. Jednak trzy elementy od początku są stałe: dwie szkoły partnerskie oraz Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży – organizacja, która od początku udziela nam wsparcia merytorycznego i finansowego.