W Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lesznie zorganizowano leszczyńskie obchody Dnia Strażaka. W obecności wielu zaproszonych gości wręczono wyróżniającym się strażakom medale, odznaczenia i awanse.

Gospodarzami uroczystości byli mł. bryg. Dariusz Matczak, zastępca wielkopolskiego komendanta wojewódzkiego oraz st. bryg. Maciej Zdęga, p.o. komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Lesznie. Wśród zaproszonych gości był m.in. poseł Wojciech Ziemniak oraz przedstawiciele władz samorządowych gmin, powiatu leszczyńskiego i Wielkopolski.

W trakcie uroczystości wręczono odznaczenia i awanse. Brązową odznakę „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej” otrzymali kpt. Szymon Angier, kpt. Damian Gorwa oraz st. ogn. Leszek Dziedzic. Złotym znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP odznaczony został druh Wojciech Maćkowiak. Złotym medalem „Za zasługi dla pożarnictwa” wyróżniono mł. asp. Piotra Mulczyńskiego, srebrnym - mł. asp. Adriana Kurpisza, a brązowym druha Tomasza Brzeskota. Komendant główny Państwowej Straży Pożarnej przyznał specjalny dyplom st. kpt. w st. spocz. Markowi Rzeźnikowi.

Tytuł Powiatowego Działacza Ochotniczych Straży Pożarnych Roku 2016 trafił do Henryka Maliczaka z OSP Leszno-Gronowo. Natomiast inny druh z tej jednostki - Grzegorz Babski - zdobył tytuł Powiatowego Strażaka Roku 2016, a cała jednostka OSP Leszno-Gronowo otrzymała tytuł Powiatowej Ochotniczej Straży Pożarnej Roku 2016.

Powiat leszczyński podczas Dnia Strażaka reprezentowali starosta Jarosław Wawrzyniak, wicestarosta Robert Kasperczak, przewodniczacy Rady Powiatu Leszczyńskiego Jan Szkudlarczyk oraz przewodniczacy komisji spraw społecznych Józef Juchniewicz. Starosta przekazał p.o. komendanta miejskiego Maciejowi Zdędze kopię artykułu przedwojennego wiceburmistrza Leszna, jednocześnie prezesa miejscowej OSP Tomasza Sobkowiaka na temat historii powstałej już w 1637 r. leszczyńskiej straży pożarnej, jednej z najstarszych w Polsce.

{gallery}2017/artykuly/Leszno_dzien_strazaka_2017,width=250,height=250,resize_images=1,width_image=800,height_image=600{/gallery}