Marszałek Marek Woźniak, w imieniu Instytucji Zarządzającej Wielkopolskim Regionalnym Programem Operacyjnym na lata 2014-2020, uroczyście podpisał w Poznaniu umowę o dofinansowanie wartej ok. 49 mln zł przebudowy i budowy ok. 29 km dróg w powiatach leszczyńskim i kościańskim.

Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak podpisał umowy o dofinansowanie projektów miasta Leszna oraz powiatów leszczyńskiego, rawickiego i kępińskiego, dotyczące inwestycji drogowych w ramach Poddziałania 5.1.2 „Infrastruktura drogowa regionu” WRPO 2014+.

- Pewna pula środków unijnych z WRPO 2014+ została przeznaczona na projekty, które mają charakter szczególny. To ściśle zdefiniowany obszar interwencji, bardzo ważny z punktu widzenia rozwoju regionu, obejmujący inwestycje, które rozwiązują problemy tzw. wąskich gardeł oraz połączeń do europejskiej sieci transportowej TEN - T, czy obszarów gospodarczych. Wśród nich wiodący jest wart 50 mln zł projekt powiatu leszczyńskiego – podkreślił marszałek Marek Woźniak.

Powiat leszczyński zrealizuje projekt dotyczący budowy i przebudowy drogi powiatowej nr 3903P łączącej budowaną drogę ekspresową S5 (Węzeł Nietążkowo - gmina Śmigiel, powiat kościański) z istniejącą drogą wojewódzką nr 305 w Wijewie (gmina Wijewo, powiat leszczyński). Celem inwestycji jest usprawnienie układu komunikacyjnego gmin Wijewo, Włoszakowice i Śmigiel oraz zapewnienie dogodnego połączenia z drogą ekspresową S5.

- To projekt pięciu samorządów, którego liderem jest powiat leszczyński. Przebudowany i wybudowany ciąg dróg będzie swoistym oknem na świat, czyli dogodnym dojazdem do drogi ekspresowej S5. Odciążający w znaczący sposób drogi lokalne, będzie szczególnie ważny dla gmin Wijewo i Włoszakowice, w których funkcjonuje wiele firm transportowych – rekomendował projekt starosta Jarosław Wawrzyniak.

Na uroczystym podpisaniu umów pojawiły się władze wszystkich pięciu samorządów zaangażowanych w inwestycję – starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak i wicestarosta Robert Kasperczak, starosta kościański Bernard Turski i wicestarosta Stefan Stachowiak, burmistrz Śmigla Małgorzata Adamczak, wójt Wijewa Mieczysław Drożdżyński oraz wójt Włoszakowic Stanisław Waligóra.

{gallery}2017/artykuly/Poznan_umowa_S5_Nietazkowo_2017,width=250,height=250,resize_images=1,width_image=800,height_image=600{/gallery}