Radni powiatu leszczyńskiego przyjęli sprawozdanie z wykonania budżetu samorządu w 2016 r. i udzielili absolutorium Zarządowi Powiatu Leszczyńskiego. Uchwały zostały podjęte jednomyślnie.

Dochody powiatu leszczyńskiego w 2016 r. wyniosły 37,5 mln zł i były o ok. 2,5 mln zł wyższe od przyjętych w uchwale budżetowej na 2016 r. Wyższe wpływy spowodowane były m.in. większymi udziałami w podatku dochodowym od osób prawnych (o 353 tys. zł) i od osób fizycznych (o 140 tys. zł) oraz z opłat komunikacyjnych (o 303 tys. zł). Wydatki w 2016 r. wyniosły 33,5 mln zł i były najniższe w ostatnich pięciu latach dlatego, że w ub.r. powiat nie korzystał jeszcze z dotacji z budżetu Unii Europejskiej w obecnej perspektywie finansowej.

Rok 2016 r. powiat zakończył blisko 4 mln zł nadwyżki budżetowej. Od 2014 r. samorząd nie jest zadłużony, skumulowana nadwyżka budżetowa będzie przeznaczona na wkład własny do wielomilionowych inwestycji, na które samorząd pozyskał unijne dotacje.

- Plan dochodów w ub.r. został znacząco przekroczony, ograniczyliśmy wydatki, by mieć pieniądze na potrzebne inwestycje. Zarząd Powiatu Leszczyńskiego rozsądnie gospodarował ubiegłorocznym budżetem i wygenerował 4 mln zł nadwyżki. Budżet został wykonany bardzo dobrze, więc Zarząd Powiatu w pełni zasłużył na udzielenie mu absolutorium – poinformowała podczas sesji wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Leszczyńskiego Halina Florek.

Rada Powiatu Leszczyńskiego jednomyślnie przyjęła sprawozdanie z wykonania budżetu w 2016 r. i udzieliła Zarządowi Powiatu Leszczyńskiego absolutorium.