Rada Powiatu Leszczyńskiego przyjęła sprawozdanie z realizacji programu współpracy z organizacjami pozarządowymi i organizacjami pożytku publicznego w 2016 r. W ub.r. powiat dofinansował je kwotą ok. 134 tys. zł.

W 2016 r. na współpracę samorządu z organizacjami pozarządowymi i podmiotami działającymi w sferze pożytku publicznego wydano z budżetu powiatu leszczyńskiego ok. 134 tys. zł. Dotacje zostały przyznane w dwóch otwartych konkursach oraz – zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego – w czterech przypadkach w trybie pozakonkursowym.

Na zadania z zakresu edukacji, oświaty i wychowania powiat wydał 15 tys. zł – pieniądze zostały przeznaczone na organizację mistrzostw powiatu dla dzieci i młodzieży w ramach igrzysk młodzieży szkolnej oraz ich uczestnictwo w finałach wojewódzkich. Na zadania z zakresu kultury, sztuki i ochrony dóbr kultury – koncerty, przeglądy, konkursy - przeznaczono ok. 25 tys. zł, a z zakresu turystyki i krajoznawstwa – 5 tys. zł. Upowszechnianie kultury fizycznej samorząd wsparł kwotą prawie 17 tys. zł (organizacja m.in. turnieju judo, maratonu rowerowego, turnieju petanque).

Na wsparcie sportu powiat leszczyński wydał z budżetu 42 tys. zł – pieniądze zostały przeznaczone na szkolenie zawodników w kilkunastu dyscyplinach. Na pomoc społeczną z kolei organizacjom rządowym przekazano prawie 15 tys. zł. Beneficjentami były m.in. Stowarzyszenie na Rzecz Aktywności Zawodowej i Społecznej Osób Niepełnosprawnych Ziemi Leszczyńskiej Pro-Activ w Rydzynie, Polski Związek Niewidomych w Lesznie, Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Lesznie, Leszczyńskie Stowarzyszenie Dzieciom Niepełnosprawnym w Lesznie i Leszczyńskie Stowarzyszenie Rehabilitacyjne Amazonka w Lesznie.

- Systematycznie pracujemy w Starostwie Powiatowym nad tym, by oferty konkursowe nie zawierały błędów formalnych skutkujących automatycznym ich odrzuceniem. Konkursy przeprowadzamy ściśle według przepisów ustawy o działalności pożytku publicznego i podczas szkoleń i spotkań doradzamy, jak prawidłowo wypełniać dokumenty, zwłaszcza w części finansowej – informuje Katarzyna Kamińska, naczelnik wydziału spraw społecznych starostwa Powiatowego w Lesznie.