Godło Polski  Herb województwa Wielkopolskiego POL powiat leszczyński COA    800px POL gmina Krzemieniewo Herb Lipna - link 1200px POL Osieczna COA Rydzyna Święciechowa Wijewo Włoszakowice

Top - obrazek ze zdjęciami

Rada Powiatu Leszczyńskiego przyjęła ocenę zasobów pomocy społecznej powiatu leszczyńskiego w 2016 r.

Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej każdy samorząd co roku przygotowuje ocenę zasobów pomocy społecznej. Opracowanie to pozwala na wnikliwą analizę sytuacji społecznej i demograficznej powiatu. Jednym z priorytetów działania Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lesznie jest umieszczenie potrzebujących dzieci w rodzinnych formach pieczy zastępczej. W ostatnich latach brakuje jednak osób wyrażających gotowość zostania rodziną zastępczą, dlatego maleje liczba spokrewnionych z dzieckiem rodzin zastępczych.

- Ponad połowa dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej przebywa w zawodowych rodzinach zastępczych, co może świadczyć o małej wydolności osób spokrewnionych lub braku chęci do przejęcia opieki nad dziećmi przez osoby najbliższe. W 2016 r. pozytywnym zjawiskiem była mała liczba dzieci umieszczonych w instytucjonalnej pieczy zastępczej, tj. w domach dziecka – trafiło tam tylko jedno dziecko z powiatu – informuje Mateusz Juśkiewicz, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lesznie.

Z oceny zasobów pomocy społecznej wynika m.in. potrzeba rozwoju placówek opiekuńczo-wychowawczych wsparcia dziennego oraz ośrodka interwencji kryzysowej. Celowe byłoby też utworzenie w powiecie leszczyńskim mieszkania chronionego dla usamodzielnianych wychowanków rodzin zastępczych i placówek opiekuńczo-wychowawczych.

- Mocną stroną powiatu jest dobra współpraca z organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz osób starszych i niepełnosprawnych oraz z jednostkami samorządu gminnego. Pozytywną rolę w wspieraniu osób z upośledzeniem umysłowym i z zaburzeniami psychicznymi odgrywa Dom Samopomocy w Kąkolewie – informuje kierownik PCPR w Lesznie.

PCPR systematycznie korzysta z dotacji z Europejskiego Funduszu Społecznego. Dzięki temu w latach 2008-2014 z pomocy skorzystały osoby niepełnosprawne, rodziny zagrożone wykluczeniem społecznym, rodziny zastępcze i pełnoletni usamodzielniani wychowankowie rodzin zastępczych i placówek opiekuńczo-wychowawczych. Także w 2017 r. ze wsparcia skorzystają powyższe grupy osób.

Logo strony