Ponad pół tysiąca uczniów powiatu leszczyńskiego uczestniczyło w warsztatach ekologicznych pod hasłem „Hałas to też zanieczyszczenie”. Zajęcia sfinansowało Starostwo Powiatowe w Lesznie.

Samorząd powiatu leszczyńskiego kolejny sfinansował po raz kolejny warsztaty ekologiczne organizowane dla uczniów szkół podstawowych oraz dwóch szkół specjalnych z powiatu leszczyńskiego. Uczestniczyło w nich ponad pół tysiąca uczniów. Zajęcia ekologiczne prowadziła Justyna Piwońska z firmy Ekosfera w Lesznie.

Problem hałasu stał się na tyle ważny, że różne instytucje, organizacje i rządy państw podejmują działania mające na celu walkę z nim. Nigdy do końca nie wyeliminuje się hałasu z naszego życia, można jednak wiele zrobić, aby ograniczać jego emisję.

Głównym celem zajęć z uczniami było pogłębienie wiedzy w zakresie ochrony środowiska oraz podniesienie świadomości i wrażliwości ekologicznej dzieci, ukształtowanie prawidłowych nawyków, a także zwiększenie aktywności dzieci w zakresie podejmowania konkretnych działań mających na celu ograniczenie hałasu.

Tematyka zajęć obejmowała szereg zagadnień związanych z hałasem. W pierwszej części pogadanki dzieci poznały główne źródła hałasu, zależne i niezależne od nas. Dowiedziały się jak to się dzieje, że słyszymy. Z wielkim zainteresowaniem oglądały model ucha, samodzielnie mierzyły natężenie hałasu wykorzystując decybelomierz. W dalszej części lekcji przeprowadzono uczniom krótki test w formie zabawy, jakie stare są nasze uszy. W zajęciach wykorzystano również bajki, które w obrazowy sposób uzupełniały poznane treści.

Dzieci chętnie współpracowały z prowadzącą warsztaty, żywo reagowały na postawione pytania, z entuzjazmem wykonywały powierzone zadania oraz samodzielnie dokonywały wyboru, która z przedstawionych osób jest bardziej narażona na szkodliwe działanie hałasu i dlaczego.

{gallery}2017/artykuly/Zielona_szkola_2017,width=250,height=250,resize_images=1,width_image=800,height_image=600{/gallery}