Kierownik Zarządu Dróg Powiatowych Marian Kaczmarek podpisał umowy z firmami, które zbudują prawie 14 km ścieżek rowerowych w gminach Osieczna, Lipno i Rydzyna. Prace drogowe potrwają do połowy lipca 2018 r.

Budowa prawie 14 km sieci połączeń dróg dla rowerów to wspólne przedsięwzięcie powiatu leszczyńskiego oraz gmin Osieczna, Lipno i Rydzyna. Samorządy podpisały umowę partnerską, zgodnie z którą partnerem wiodącym stał się powiat leszczyński. Wartość prac drogowych zaplanowanych na lata 2017-18 oszacowano na ok. 7 mln zł, z czego dotacja z budżetu Unii Europejskiej ma pokryć 70 proc. kosztów. By wyłonić wykonawców Zarząd Dróg Powiatowych w Lesznie zorganizował aż trzy przetargi, ale najtańsze oferty były łącznie aż o ponad 1,4 mln zł droższe, niż kwota zaplanowana na tę inwestycję. W ramach porozumienia powiatu z gminami, samorządy zwiększyły więc wydatki budżetowe na tę inwestycję, co umożliwi wykonanie społecznie oczekiwanego przedsięwzięcia.

Kierownik ZDP w Lesznie Marian Kaczmarek, w obecności członków Zarządu Powiatu Leszczyńskiego oraz burmistrzów Osiecznej i Rydzyny i wójta Lipna, podpisał umowy z wykonawcami ścieżek rowerowych. W gminie Rydzyna powstanie ok. 3,8 km ścieżki wzdłuż drogi powiatowej z Dąbcza przez Nową Wieś do granicy gminy. Prace za ok. 2,7 mln zł wykona firma Chod-Dróg z Krobi. Ten sam wykonawca jest odpowiedzialny za budowę 4,1 km ścieżki od dworca kolejowego do Zespołu Szkół w Kąkolewie, a następnie wzdłuż drogi powiatowej od granicy tej miejscowości do skrzyżowania z drogą wojewódzką Leszno – Śrem w Osiecznej (z przerwą w miejscowości Łoniewo). Wartość tego kontraktu to ok. 2,3 mln zł. Natomiast firma Żak z Leszna za ok. 3,5 mln zł wykona w gminie Lipno 5,9 km ścieżki wzdłuż dróg powiatowych, od skrzyżowania z krajową „piątką” w Lipnie przez Mórkowo do ul. Dworcowej w Wilkowicach.

W ramach całego projektu powstanie także 6 miejsc przesiadkowych w Nowej Wsi, Kąkolewie (dwa miejsca), Osiecznej, Lipnie i Wilkowicach. W tych lokalizacjach wybudowane lub zorganizowane zostaną miejsca parkingowe dla samochodów, zamontowane będą stojaki rowerowe w wiatach, a także oświetlenie. W ramach projektu zaplanowano stworzenie aplikacji internetowej pozwalającej na wyszukiwanie dogodnych połączeń komunikacji zbiorowej w powiecie leszczyńskim.

UE sciezki