Tradycyjnie w ostatnią niedzielę sierpnia, tym razem w Gnieźnie, zorganizowano wielkopolskie dożynki. Powiat leszczyński reprezentowało koło gospodyń wiejskich z Gołanic z wieńcem przygotowanym przez kwiaciarnię „U Beni" z Osiecznej.

W dożynkach wojewódzkich w Gnieźnie uczestniczyli przedstawiciele administracji rządowej, parlamentarzyści ziemi wielkopolskiej, samorządowcy z całego regionu, m.in. Wojciech Jankowiak i Krzysztof Grabowski - wicemarszałkowie województwa wielkopolskiego, radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, przedstawiciele instytucji zaangażowanych w rozwój rolnictwa, służb mundurowych oraz duchowieństwa z prymasem Polski abp Wojciechem Polakiem na czele.

Wielkopolskie święta plonów rozpoczęło się otwarciem wystawy rolniczej, potem odprawiono dziękczynną mszę świętą, podczas której prymas Polski poświęcił chleb i dożynkowe wieńce. Tradycyjny obrzęd dożynkowy zaprezentował Zespół Pieśni i Tańca „Łany” Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Tradycyjnie rozstrzygnięto też konkursach na najlepszy wieniec dożynkowy i na stoisko dożynkowej wystawy. Pierwsze miejsce w pierwszym z nich zajął powiat pilski, przed konińskim i złotowskim. Powiat leszczyński reprezentowało – kierowane przez Kornelię Sztor - koło gospodyń wiejskich z Gołanic z wieńcem przygotowanym przez kwiaciarnię „U Beni" z Osiecznej. Nagrody za najciekawsze stoiska trafiły do: LGD „Trakt Piastów” z Łubowa, Spółdzielni Rolniczo – Handlowej „Rolnik” z Pobiedzisk i plantacji „Lawendowe Zdroje” z Pakszyna.

Artystyczną części dożynek wypełniły występy Orkiestry Dętej Powiatu Gnieźnieńskiego, Zespołu Folklorystycznego Obertas, Chóru Metrum, Teatru Odeon oraz finalistów IV edycji Kalejdoskopu Talentów. Widzowie mieli okazję obejrzeć również blok pokazowy przygotowany w ramach 64. Sezonu Artystyczno – Kulturalnego Miejskiego Ośrodka Kultury. Dożynki zakończył koncert zespołu T.Love.

Na zdjęciu: przedstawiciele powiatu leszczyńskiego

Gniezno dozynki 2017