Stopa bezrobocia w powiecie leszczyńskim ziemskim wynosi 3,6 proc., znacznie poniżej średniej wojewódzkiej – wynika z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu.

Stopa bezrobocia w Wielkopolsce (dane za lipiec 2017 r.) wynosi 4,2 proc., wskaźnik krajowy to 7,1 proc. Region ten jest liderem Polski w najniższym bezrobociu, a w powiecie leszczyńskim jego stopa jest jeszcze niższa niż średnia wojewódzka. Na koniec lipca br. wynosiła tylko 3,6 proc. Powiat leszczyński pod względem niskiego poziomu bezrobocia zajmuje dziewiąte miejsce w Wielkopolsce. W ciągu roku stopa bezrobocia w powiecie spadła o 0,6 p.p.

W sierpniu br. br. zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lesznie było 813 osób, dwa lata wcześniej – 1094. Bez pracy pozostawało: w gminie Święciechowa 137 osób, Krzemieniewo – 131, Rydzyna i Lipno – po 125, Włoszakowice – 123, Osieczna – 113 i Wijewo – 59.

Sąsiednie powiaty Wielkopolski mają wyższe bezrobocie. W Lesznie stopa wynosi 4,3 proc. (liczba bezrobotnych – 1695), w powiecie kościańskim to 3,9 proc., w gostyńskim – 6,3 proc., a w rawickim – 5,2 proc.