Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy rozpoczął realizację projektu współfinansowanego z budżetu Unii Europejskiej „Mój zawód – mój wybór”. Projekt przeznaczony jest dla uczniów zasadniczej szkoły zawodowej, szkoły branżowej pierwszego stopnia i uczniów szkoły policealnej.

Zespół projektowy nawiązał współpracę z firmami i lokalnymi pracodawcami, u których uczniowie mogą odbywać staże zawodowe w wybranych przez siebie zawodach. Umowy na praktyki/staże zawodowe zostały podpisane ze spółką Lespin Leszno, gdzie staże odbywa 4 uczniów (troje ogrodników i jedna krawcowa), ze spółką Euroline Leszno, (2 krawców), z Miejskim Zakładem Zieleni Leszno (1 ogrodnik) oraz Stowarzyszeniem Inżynierów i Mechaników Polskich w Zamku w Rydzynie (staże odbywają się w zawodach: technik turystyki wiejskiej – 4 uczniów i kucharz- 2 uczniów).

Organizacyjne spotkania zorganizowano w każdym z przedsiębiorstw. Wszyscy uczniowie poznali swoich opiekunów praktyk zawodowych oraz oglądali stanowiska pracy, gdzie będą mieli okazję podnosić swoje kwalifikacje zawodowe i zdobywać kompetencje kluczowe, niezbędne na rynku pracy. Spotkanie w firmie Lespin (ogrodnicy i krawcowa) odbyło się nie tylko z opiekunami praktyk zawodowych, ale i z prezesem spółki oraz dyrektorami. Uczniowie otrzymali również drobne upominki. W spółce Euroline uczniowie zapoznali się z opiekunami stażu, działalnością i profilem firmy oraz zwiedzili zakład produkcyjny. Skala działalności i rozmiar firmy zrobiły na nich bardzo duże wrażenie. Uczniowie rozpoczęli już swoje staże zawodowe.

W ramach projektu Mój zawód – mój wybór, służącemu podniesieniu kwalifikacji zawodowych uczniów, Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Rydzynie otrzyma ok. 520 tys. zł dotacji z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Wartość całego przedsięwzięcia to ok. 578 tys. zł.

UE SOSW Rydzyna