Godło Polski  Herb województwa Wielkopolskiego POL powiat leszczyński COA    800px POL gmina Krzemieniewo Herb Lipna - link 1200px POL Osieczna COA Rydzyna Święciechowa Wijewo Włoszakowice

Top - obrazek ze zdjęciami

Czwartkowy orkan Ksawery wywołał spore straty w powiecie leszczyńskim. Straż pożarna interweniowała w siedmiu gminach łącznie 92 razy, głównie usuwając połamane drzewa i pomagając zabezpieczać uszkodzone budynki.

Z informacji uzyskanych z Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Lesznie w piątek 6 października br. rano wynika, że większość miejscowości w powiecie leszczyńskim pozbawiona jest prądu. Szczególnie trudna sytuacja ma miejsce w gminach Wijewo i Włoszakowice, gdzie przerwa w dostawie prądu spowodowana jest uszkodzeniem linii wysokiego napięcia.

Skutki czwartkowej nawałnicy usuwali strażacy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lesznie oraz ochotnicy z wszystkich gmin. Interweniowali łącznie 92 razy, najwięcej – po 19 – w gminach Włoszakowice i Rydzyna, najmniej – 2 – w gminie Wijewo. Najczęściej strażacy usuwali połamane drzewa i konary z dróg i posesji.

W gminie Rydzyna usuwano powalone drzewa praktycznie we wszystkich miejscowościach, prace te wykonywały jednostki OSP Rydzyna i OSP Dąbcze.

W gminie Krzemieniewo zanotowano m.in. uszkodzenie blaszanego garażu w miejscowości Belęcin, który porwany przez wiatr uszkodził okno w budynku mieszkalnym, uszkodzenie dachu na budynku gospodarczym w miejscowości Oporówko, zerwanie dachu ze sceny na boisku w miejscowości Kociugi, uszkodzenie eternitowego dachu na budynku gospodarczym w miejscowości Lubonia, zerwanie dachu na budynku gospodarczym w miejscowości Górzno, częściowe uszkodzenie dachu na budynku mieszkalnym w miejscowości Bojanice, zerwanie dachu na budynku mieszkalnym w miejscowości Pawłowice (ul. Słoneczna), uszkodzenie opierzenie dachu w miejscowości Drobnin, uszkodzenie stodoły w Nowym Belęcinie, uszkodzenie dachu na sali gimnastycznej. Ponadto ochotnicy kilkanaście razy usuwali powalone drzewa blokujące drogi.

W gminie Osieczna usuwano powalone drzewa blokujące drogi oraz stwierdzono niewielkie uszkodzenie dachu na budynku gospodarczym w Ziemnicach.

W gminie Lipno jednostki OSP usuwały powalone drzewa blokujące przejazd, zabezpieczały budynek mieszkalny w miejscowości Ratowice, w którym doszło do uszkodzenia dachu.

W gminie Święciechowa zerwany został eternit z dachu budynku gospodarczego w miejscowości Lasocice-Ogrody, a także część blachodachówki z budynku mieszkalnego w miejscowości Święciechowa. Strażacy kilkanaście razy interweniowali przy usuwaniu powalonych drzew blokujących przejazd.

W gminie Włoszakowice strażacy usuwali połamane drzewa tarasujące drogę, szczególnie trudna sytuacja miała miejsce na trasie Zbarzewo - Krzyżowiec, która została zamknięta, a dwie osoby ewakuowano z zablokowanych samochodów. Ponadto nawałnica dokonała zniszczeń w hotelu Sułkowski w Boszkowie, uszkadzając okna od strony jeziora.

W gminie Wijewo jednostka OSP interweniowała wyłącznie usuwając połamane drzewa z dróg oraz linii energetycznych. Stwierdzono także drobne uszkodzenia budynków w pałacu w Wijewie, budynku warsztatu samochodowego oraz w tunelach foliowych.

W czwartek w Urzędzie Miasta Leszna zebrał się sztab kryzysowy. Prezydent Leszna Łukasz Borowiak, starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak, samorządowcy gmin powiatu oraz przedstawiciele służb komunalnych i mundurowych przedstawili raporty na temat uszkodzeń i strat oraz zaplanowali działania umożliwiające jak najszybsze przywrócenie stanu sprzed nawałnicy. 

Logo strony