Najbardziek aktywne w powiecie leszczyńskim koło turystyczne MKKT-PTTK „Łaziki”, działające przy Gminnym Ośrodku Kultury we Włoszakowicach, obchodziło złote gody. W jubileuszu uczestniczył wicestarosta leszczyński Robert Kasperczak.

W 1967 r. nauczyciel Kazimierz Jankowiak założył przy włoszakowickiej podstawówce Młodzieżowe Koło Turystyczno-Krajoznawcze PTTK „Łaziki”. Szkolny klub z czasem przekształcił się w klub młodzieżowy działający przy Gminnym Ośrodku Kultury we Włoszakowicach oraz funkcjonujący w strukturach PTTK. W ciągu 50 lat „Łaziki” zorganizowały ponad 200 otwartych imprez, w których uczestniczyło przeszło 30 tys. osób. Klub był też organizatorem 34 pieszych i 16 kolarskich ogólnopolskich obozów wędrownych.

Pierwszą część jubileuszu Łazików” zorganizowano w hali sportowo-środowiskowej we Włoszakowicach. Oprócz uczniów, nauczycieli oraz byłych i aktualnych członków klubu uczestniczyli w nim m.in. wicestarosta leszczyński Robert Kasperczak, wójt gminy Włoszakowice Stanisław Waligóra, prezes Oddziału PTTK w Kościanie Tadeusz Krzyżanowski, zastępca przewodniczącego LZS w Poznaniu Krzysztof Piasek oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych klubów turystycznych z Kościana, Osiecznej i Mórkowa.

Po części oficjalnej zorganizowano Rajd Jubileuszowy „50 lat Łazików”, którego meta znajdowała się na terenie Leśniczówki Koczury. Uczestniczyło w nim 11 sześcioosobowych drużyn reprezentujących szkoły z gminy Włoszakowice oraz Środowiskowy Dom Samopomocy.

Starostwo Powiatowe w Lesznie dofinansowało kwotą 3 tys. zł organizację przez MKKT-PTTK "Łaziki" w 2017 r., cyklu imprez krajoznawczo - turystycznych dla mieszkańców powiatu leszczyńskiego. Uczestniczyć w nich będzie łącznie ponad tysiąc osób.

fot. J.Kuik ABC

{gallery}2017/artykuly/Wloszakowice_Laziki_2017,width=250,height=250,resize_images=1,width_image=800,height_image=600{/gallery}