Podatnicy VAT, którzy składają deklaracje VAT-7 lub VAT-7K, od 1 stycznia 2018 r. będą mieć obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT. O uproszczeniach związanych z JPK_VAT informuje Urząd Skarbowy w Lesznie.

Podatnicy swój rejestr sprzedaży i zakupów VAT będą przesyłać do resortu finansów jako Jednolity Plik Kontrolny dla potrzeb VAT (JPK_VAT). JPK_VAT to zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT za dany okres. Przesyła się go wyłącznie w wersji elektronicznej, w określonym układzie i formacie, do 25. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni, nawet jeśli podatnik rozlicza się kwartalnie.
Mikroprzedsiębiorca objęty obowiązkiem JPK_VAT to firma składająca deklaracje VAT-7 lub VAT-7K, nawet jeśli składa ją kwartalne.

Mikroprzedsiębiorca to firma zatrudniająca do 10 osób i osiągająca obrót roczny do 2 milionów euro, jednoosobowe działalności gospodarcze. Wyłączenia: obowiązek nie dotyczy: przedsiębiorców zwolnionych od podatku VAT.
Już teraz można testować elektroniczne składanie JPK_VAT dzięki aplikacji Ministerstwa Finansów Klient JPK 2.0, która umożliwia bezpłatne i bezpieczne wygenerowanie oraz wysłanie pliku. Dzięki elektronicznemu złożeniu JPK VAT już teraz przedsiębiorca otrzyma szybszy zwrot VAT – do 25. dni przy rozliczeniach za październik, listopad i grudzień 2017 r. Do wysyłania plików JPK_VAT potrzebny jest certyfikat kwalifikowany lub profil zaufany (eGo). Pozwalają one potwierdzić tożsamość wysyłającego.

Więcej informacji na stronie www.jpk.mf.gov.pl