Zachęcamy mieszkańców powiatu leszczyńskiego do wzięcia udziału w akcji znakowania rowerów. Współfinansuje ją Starostwo Powiatowe w Lesznie.

Odbywa się ona w ramach programu prewencyjnego  „Leszczyński rower – Bezpieczny rower”, finansowanego z budżetu powiatu leszczyńskiego, realizowanego przez Komendę Miejską Policji w Lesznie. Na terenie powiatu leszczyńskiego znakowanie odbywa się w zespołach dzielnicowych.

Policjanci znakują rower nie uszkadzając lakieru. Poprzez nadanie indywidualnego numeru rejestrują go w policyjnej bazie danych. Na ramę naklejają nalepkę potwierdzającą umieszczenie jednośladu w Policyjnym Rejestrze Oznakowania Rowerów. Po  takim oznakowaniu właściciel otrzymuje od funkcjonariuszy tzw. „dowód tożsamości roweru”, który jest dokumentem potwierdzającym tożsamość roweru oraz dane właściciela. Uczestnictwo w programie jest bezpłatne.

Gdzie można oznakować swój rower w powiecie leszczyńskim?

Harmonogram na Listopad 2017:

Zespół Dzielnicowych w Krzemieniewie

– 07 listopada w godz. 16.00 – 18.00

– 17 listopada w godz. 16.00 - 18.00

Zespół Dzielnicowych w Lipnie

– 07 listopada w godz. 10.00 – 12.00

– 14 listopada w godz. 16.00 – 18.00

Zespół Dzielnicowych w Osiecznej

– 09 listopada w godz. 18.00 – 20.00

– 22 listopada w godz. 18.00 – 20.00

Zespół Dzielnicowych w Rydzynie

– 17 listopada w godz. 13.00 – 15.00

Zespół Dzielnicowych w Święciechowie

– 07 listopada w godz. 13.00 – 15.00

– 22 listopada w godz. 13.00 – 15.00

Zespół Dzielnicowych we Włoszakowicach

– 09 listopada w godz. 13.00 – 15.00

- 13 listopada w godz. 13.00 – 15.00

Zespół Dzielnicowych w Wijewie

– 06 listopada w godz. 14.00 - 16.00

– 27 listopada w godz. 14.00 – 16.00

Poniżej przedstawiamy informację Komendy Miejskiej Policji w Lesznie:

Na czym polega program prewencyjny „Leszczyński rower - bezpieczny rower"?

• policjanci oznakują rower nie uszkadzając lakieru i zarejestrują go w policyjnej bazie danych przypisując mu indywidualny numer,

• na ramę zostanie naklejona nalepka potwierdzająca umieszczenie roweru w Policyjnym Rejestrze Oznakowanych Rowerów,

• po oznakowaniu właściciel roweru otrzyma potwierdzenie przystąpienia do programu - plastikową kartę formatu dowodu osobistego,

• znakowanie roweru i uczestnictwo w programie jest bezpłatne

Kto może przystąpić do programu prewencyjnego „Leszczyński rower - bezpieczny rower"?

• do programu może przystąpić wyłącznie osoba pełnoletnia, mieszkająca na terenie Leszna i Powiatu Leszczyńskiego,

• dopuszcza się oznakowanie roweru osobie nieletniej pod warunkiem uczestniczenia w tej czynności jej rodziców, opiekuna prawnego lub innej pełnoletniej osoby, której tożsamość została stwierdzona na podstawie dowodu osobistego - w tym przypadku rower zostaje zarejestrowany na osobę pełnoletnią, natomiast nieletni zostaje wskazany jako użytkownik roweru.

Jakie wymagania muszą spełniać rowery?

• jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej - dopuszcza się, aby światła roweru były zdemontowane, jeżeli kierujący nie jest zobowiązany do ich używania podczas jazdy,

• co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej, kształtu innego niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło barwy czerwonej, które może być migające,

• co najmniej jeden działający skutecznie hamulec,

• dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku,

• odstępuje się od znakowania rowerów, które mają widoczne ślady usuwania bądź przerabiania numeru ramy lub innego numeru identyfikacyjnego,

W przypadku posiadania dokumentu potwierdzającego legalność nabycia roweru (paragon, karta gwarancyjna z datą zakupu) warto go okazać przed przystąpieniem do znakowania pojazdu w celu usprawnienia procedury.

W przypadku sprzedaży roweru oznakowanego w programie „Leszczyński rower - bezpieczny rower" należy ten fakt zgłosić do Komendy Miejskiej Policji w Lesznie oraz przekazać dokumentację poświadczającą oznakowanie roweru wraz z plastikową kartą nowemu właścicielowi.

Fot. rowerowe-leszno.pl