Co roku w trzeci czwartek listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. W siedzibie Starostwa Powiatowego ustawiono stoisko informacyjno – edukacyjne, zorganizowane przez Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Lesznie.

- Zachęcamy wszystkich palaczy, aby przynajmniej na jeden dzień podjęli próbę zaprzestania palenia. Choć śmiertelne skutki tego nałogu są powszechnie znane, głównym problemem związanym z rzucaniem palenia jest fakt, iż papierosy zabijają powoli. Palacz może nie odczuwać skutków swojego nałogu przez wiele lat. Niestety, kiedy już się pojawią, często bywa za późno – informuje Agnieszka Podfigurna, kierownik Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia PSSE w Lesznie.

Z badań wynika, ze papierosy uzależniają psychicznie i fizycznie. Palenie tytoniu jest przyczyną chorób nowotworowych, chorób układu oddechowego i krążenia. W krajach europejskich co piąty przypadek raka jest powodowany przez palenie papierosów. Konsekwencje uzależnienia od tytoniu dotykają nie tylko osobę paląca, ale również jej bliskich. Bierne palenie podnosi ryzyko zachorowania na raka płuca o jedną czwartą, zwiększa także zagrożenie rakiem krtani i przełyku. Szkodliwe jest nawet przebywanie w pomieszczeniach przesyconych zapachem dymu tytoniowego. Odstawienie papierosów jest najskuteczniejszym sposobem zmniejszenia ryzyka zachorowania. Przede wszystkim od każdego indywidualnie zależy zdrowie nasze i naszych bliskich.

Rzucenie palenia i utrzymanie abstynencji ułatwia pomoc specjalistów - telefoniczna poradnia pomocy palącym działa pod numerami 801 108 108 lub 22 211 80 15 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lesznie przypomina, że ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych wprowadza zakaz palenia w miejscach publicznych zarówno tytoniu jak i nowatorskich wyrobów tytoniowych i palenia papierosów elektronicznych.

{gallery}2017/artykuly/Starostwo_Palenie_zabija,width=250,height=250,resize_images=1,width_image=800,height_image=600{/gallery}